Взаємозв’язок дихання і здоров’я дитини

/ 12 чер

Взаємозв’язок дихання і здоров’я дитини

Дихання – основа життя, і хоча ми навіть не замислюємося як дихати, але саме ,,як,, визначає якість здоров’я і життя.

Дихання можна поділити на ротове, носове і змішане. Відповідно до назви ротове дихання – вдих-видих здійснюється через відкритий рот, носове- ніс і змішане- комбінація ротового і носового. Чи є відмінність? Чи є різниці? І в чом вона?

Фізіологічним, тобто правильним рахується носове дихання. Коли струмінь повітря проходить через ніс, то зігрівається, очищається і зволожується, людина захищена від пилу, бруду, хвороботворних бактерій, вірусів. Крім того, існує теорія, що проходячи крізь носові ходи і носоглотку охолоджене повітря контактує з дном онови черепа, подразнюючи при цьому гіпофіз, що просто необхідно для його роботи, а гіпофіз – це диригент всіх залоз внутрішньої секреції.


Що ж відбувається, якщо дихати ротом? При ротовому диханні повітря потрапляє безпосередньо в ротову порожнину, яка не придатна як повітряно провідниковий шлях. Слизова оболонка пересушується і виникає ксеростомія, оскільки слина це універсальний захисник порожнини рота, при її дефіциті відбувається безконтрольне розмноження мікрофлори, порушується самоочищення зубів і як наслідок отримуємо захворювання як слизової оболонки (стоматити, гінгівіти) так і захворювання зубів (карієс). В дітей карієс дуже швидко прогресує, що веде до пульпіту, руйнування зубів і їх передчасній втраті. Але крім безпосереднього впливу на ротову порожнину , ротове дихання впливає на ріст і розвиток лицевого скелету, хребта і навіть осанку. Так-так, неможливо виправити осанку дитинку не закривши рота і не навчивши дитину правильно дихати. Досвідчений стоматолог вже при першому погляді бачить ознаки ротового дихання- обличчя одутловате, під очима пролягають тіні, спинка нова широка, сам носик маленький, відвисла нижня щелепа, наявність так званого ,, другого,, підборіддя, суха шкіра губ, а нерідко тріщини губ і їх кутиків. Дитина неуважна, погано навчається, важко концентрується, має вади осанки, а причина одна- ротове дихання. І якщо не звернути вчасно увагу, то змінюється весь лицевий скелет, звужується верхня щелепа, зубам не вистачає місця, розвивається скрученість зубів і патології прикусу., що в майбутньому викличе проблеми з скронево-нижньощелепними суглобами. І це лише вершина айсберга, ,, під водою,, всі наслідки недостачі кисню організму, страждають всі тканини і системи організму, а особливо головний мозок, порушується фізичний і розумовий розвиток дитини. Наслідки переслідують людину все життя.

Що ж робити? Насамперед забезпечити дитині адекватний розвиток, зробити вклад в її здоров’я , для цього досить промоніторити як дихає дитини і при наявності ознак ротового дихання звернутись до спеціаліста. Спочатку ЛОР лікар, який повинен переконатись в можливості носового дихання, вчасно побачити і усунути механічні перешкоди, розростання лімфоїдної тканини, набряки слизової оболонки. Потім вже справа лікаря стоматолога-ортодонта , при наявності звуження щелеп- забезпечити їх адекватний ріст, а також разом з логопедом підібрати вправи для налагодження м’язового балансу губ, щік і язика, їх гармонічну роботу. І ваша дитина задихає на повні легені, буде розвиватись відповідно до норми, гарно навчатись і радувати вас.

Лікар ортодонт спеціаліст 2 категоріі © Пилипчук Тамила Сергеевна 2019  Посмішка32

https://posmishka32.in.ua/product/pilipchuk-tamila-syergyeyevna/